Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı (MA)

Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programı

   Ulusların dil ve edebiyatlarının zenginliği, onların tarihteki varlığının bir göstergesidir.  Yaklaşık iki bin yıllık bir tarihe sahip olan Türk Dili ve o dilin yarattığı Edebiyatı, dünyanın en eski dilleri ve edebiyatları arasındaki  haklı yerini    almasını sağladığı gibi, geniş bir coğrafyada konuşulan yazılan ve  bu dil aynı zamanda dünyadaki en yaygın dillerden ve o dilin yarattığı edebiyatlardan biri olduğunu da kanıtlar. Türk dili ile yazılmış kitaplar, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesinin kütüphane ve müzelerini süslemektedir. Bütün bu ülkelerde bulunan Türkoloji merkezlerinde, son iki bin yıllık insanlık tarihinin büyük kısmını yapmış olan Türklerin maceraları okunur ve yaşanır.

   Ülkemizde son yıllarda yüksek öğretimde Türkoloji  ve Türklük bilgisi alanlarına olan yoğun ilgi, başka disiplinlerde de olduğu gibi, artık lisans düzeyini aşmış, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyine ulaşan bir aşama kaydetmiştir. Bu ilginin başlıca nedeni kuşkusuz, iş hayatına atılabilmek için üniversite mezunu olmanın yeterli olmadığı, öncelikle Yüksek Lisans daha sonraki aşamada  Doktora disiplininden geçmiş olmanın bir zorunluluk olduğu gerçeğidir. Türk Dili ve Edebiyatı alanında da Yüksek Lisans ve Doktora derecesini elde etmek isteyen lisans mezunlarının sayısındaki artışın altında yatan gerçek budur.  Akademik disiplin almış, bu alanda çalışma yapmış ve alanında yeni şeyler öğrenmiş  eğitmenlerin, orta öğretim kurumlarında  meslektaşları arasında  farklı konumda olmaları doğaldır. Millî Eğitim Bakanlığının  da bu  bilinçle hareket ederek  bünyesinde istihdam ettiği öğretmenlere  bu fırsatı tanıması, onların lisansüstü eğitim yapmalarını  desteklemesi  bu nedenledir.  Ülkenin geleceği olan gençlerin  iyi yetişmesinden, bilimsel gelişmelere  açık  ve kendilerini  her alanda yenileyebilen kadroların hizmette görev almalarından daha doğal ne olabilir?  Bu olumlu ve son derece faydalı düşünceyi desteklemeyi  Beykent Üniversitesi her şeyden önce  bir görev saymıştır. Bu amaçla, ülkemizde her gün yenileri açılan üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinden farklı olarak, ilk aşamada lisans düzeyindeki eğitim ve öğretimde başlattığı bu yeni anlayışı lisansüstü eğitim alanında da uygulayarak,  her yıl yabancı ülkelere giderek önce döviz kaybına , daha sonraki dönemlerde beyin göçüne neden olan ülke kaybının önüne geçmeyi hedeflemiştir.

   Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı olarak amacımız, lisans eğitimini tamamlamış ve bu programa başlayan öğrencilerin akademik disiplin kazanmaları, kendilerine uygun bilimsel çalışma-araştırma alanlarını ve konularını seçebilmeleri,  uluslararası Türkoloji çalışmalardan doğrudan haberdar olarak gerek ulusal ve gerekse uluslararası düzeyde   kazandıkları bilimsel birikimleri, yeni öğrendikleri ve eğitim süresi içinde geliştirdikleri araştırma teknikleri sayesinde çalışma alanlarına uygulayabilme disiplin ve becerileri  kazanabilmeleri,  sonunda yaptıkları akademik çalışmalarla ortaya koydukları yeni ürünlerin tarihsel ve güncel  bağlantısı bakımından öğrencilerin Türk Dili ve Edebiyatı alanına bilimsel katkıda bulunmalarını sağlamaktır.

                                                                                                                          Prof. Dr. İ. Güven KAYA                                            

                                                                                                   Türk Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı

 

 

Derslerin Yapıldığı Yerleşke : Taksim

Ders Gün ve Saatleri : Hafta içi akşam 19:00 - 22:00 veya

                                  Hafta içi 1 gün akşam 19:00 - 22:00  + Cumartesi yada Pazar tüm gün

 

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi ders programı için tıklayınız.

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi ders programı için tıklayınız.

 

 

 

 

Kayıt İçin Gerekli Evraklar ve Kayıt Aşamaları aşağıdaki gibidir,

 

Kayıt aşamasında işlemlerinizi daha hızlı yürütebilmeniz için aşağıdaki süreci takip etmeniz gerekmektedir;1.  Aşağıdaki kesin kayıt evraklarınızla birlikte Sosyal Bilimler Enstitüsü Öğrenci İşlerine gelerek akademik kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir.

 

2. Akademik kayıt bittikten sonra verilecek 3 nüsha evrak ile birlikte yine aynı binada bulunan Muhasebe birimimize ödeme yaptıktan sonra size verilen 3 nüsha evrakın 1 nüshasını Öğrenci İşlerine tekrar bırakmanız  gerekmektedir.

 

-İlk dönem dersler otomatik atanacak olup ders programındaki derslere göre derslerinize gelmeniz yeterli olacaktır.

 

 

ÖNEMLİ!

ERKEK ÖĞRENCİLER İÇİN “ ASKERLİK TECİL YAZILARI, SÜRESİ İÇERİSİNDE ÖĞRENCİ TARAFINDAN ENSTİTÜMÜZE TALEP EDİLDİĞİ TAKDİRDE YAZILACAKTIR”

 

 

NOT: Tezli öğrenciler için Mülakat gereklidir. Bunun için Çağrı Merkezimizden veya Enstitümüzden Ön Kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

 

Yüksek Lisans Tezli Programa Kesin Kayıt İçin Gerekli Olan Belgeler

1- Lisans Mezuniyet Belgesi (Aslı veya noter onaylı sureti)

2- Not Dökümü (Aslı veya noter onaylı sureti)

3- ALES Sonuç Belgesi (Ösym şifresi gerekmektedir)

4- Vesikalık Resim (5 adet 4,5x6cm)

5- TC Kimlik Numarası yazılı Nüfus Cüzdanı

6- Askerlikle İlişiği Olmadığına Dair Belge

7- Yurtdışındaki Üniversitelerden Mezun Olanlar İçin; YÖK Denklik Belgesi

 

Yüksek Lisans Tezsiz Programa Kesin Kayıt İçin Gerekli Olan Belgeler

1- Lisans Mezuniyet Belgesi (Aslı veya noter onaylı sureti)

2- Not Dökümü (Aslı veya noter onaylı sureti)

3- Vesikalık Resim (5 adet 4,5x6cm)

4- TC Kimlik Numarası yazılı Nüfus Cüzdanı

5- Askerlikle İlişiği Olmadığına Dair Belge

6- Yurtdışındaki Üniversitelerden Mezun Olanlar İçin; YÖK Denklik Belgesi

Yüksek Lisans Programlarında Özel Öğrenci Olabilmek İçin Gerekli Belgeler

1- Lisans Mezuniyet Belgesi (Aslı veya noter onaylı sureti)

2- Not Dökümü (Aslı veya noter onaylı sureti)

3- Vesikalık Resim (5 adet 4,5x6cm)

4- TC Kimlik Numarası yazılı Nüfus Cüzdanı

5- Yurtdışındaki Üniversitelerden Mezun Olanlar İçin; YÖK Denklik Belgesi