Erasmus + programı,yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yürütülmekte olan bir Avrupa Birliği programıdır. Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’deki EÜB sahibi üniversiteler ile iletişimini T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) sağlar. Avrupa Komisyonu değişimden faydalanan bireylere katkı sağlamak amacıyla öğrencilere hibe vererek değişime mali olarak da destek vermektedir. Türkiye’de bulunan ve Erasmus değişim programına dâhil olan her üniversite bir sonraki akademik yıl için seçtiği tüm aday Erasmus öğrencilerinin sayısına göre Ulusal Ajanstan hibe talep eder. Ulusal Ajans tüm Türk üniversitelerinden gelen hibe taleplerini değerlendirir ve Avrupa Komisyonuna aktarır.

Türkiye Ulusal Ajansı ve Erasmus + programı hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız.

 Erasmus + programı Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; bir dönem ya da bir yıl öğrenci ve personel değişimi yapabilmelerine imkan tanımaktadır.

Üniversitemiz, Erasmus programlarına her yıl artan sayıda öğrenci ve öğretim üyesi değişimi ile katılım sağlamaktadır. 4 üniversiteyle başlayan bu hareketlilik, her yıl yeni üniversiteler ile işbirliği anlaşmaları imzalanarak devam etmektedir.

Üniversitemiz öğrencileri, Erasmus programı kapsamında 2. sınftan itibaren, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerdeki seçkin üniversitelerle imzaladığımız değişim anlaşmaları kapsamındaki ve kontenjanlarımız dahilinde, eğitimlerinin 1 yarıyıl ya da 1 yılını yurtdışında geçirebilmektedirler. Önlisans, lisans, yüksek lisans yada doktora programlarımızda okuyan öğrencilerimiz Erasmus programından yararlanabilmektedirler. Programa başvurmak için tek şart,lisans ve ön lisans öğrencilerimizin ağırlıklı not ortalamasının en az 2,20, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimizin not ortalamasının en az 2,50 olmasıdır. Değerlendirme %50 Erasmus İngilizce Sınavı Notu, %50 Transkript notu dikkate alınarak yapılmaktadır. Üstelik programdan yararlanmaya hak kazanan öğrencilerimize gidilen ülkedeki yaşam giderlerine göre aylık 300 Euro dan 600 Euro ya kadar karşılıksız hibe verilmektedir. Program hakkında detaylı bilgi almak Erasmus ofisimizle irtibata geçebilirsiniz.

Erasmus Değişim Anlaşmaları listesi için tıklayınız.