Eğitim / Araştırma Merkezi / Büsam Stratejik Araştırmalar Merkezi
GÜNCEL

Uzay Güvenliği ve Havacılık Teknolojileri Sempozyumu

Beykent Üniversitesi Stratejik Araştırmalar merkezi (BÜSAM) tarafından 14 Nisan 2011 tarihinde icra edilecek “Space Security and Aviation Technologies” (Uzay Güvenliği ve Havacılık Teknolojileri) konulu sempozyum bildiri çağrı kağıdı için tıklayınız

Sempozyum hakkında detaylı bilgiye web sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


AB EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI BAŞLIYOR

Beykent Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi (BÜSAM) tarafında; Konrad Adaneur Stiftung ve TANDEM ile birlikte, 30 Nisan-15 Mayıs 2011 tarihleri arasında Taksim Yerleşkesi’nde “Avrupa Birliği” konulu üç haftalık bir sertifika programı düzenlenecektir. Sertifika programı ön kayıt detayları aşağıdaki gibidir. 

Programın açılma gerekçesi: 
a. Avrupa Birliği’nin politikaları, AB içinde yürütülen çalışmalar, AB’nin geleceği ve AB ile ilgili diğer hususlar hakkında kamuoyunun bilgi ve anlayışlarının geliştirmektir. Avrupa Birliği ile ilgili güncel konuları bir sertifika programı dâhilinde toplayarak doğru bilgilendirme ve akademik çalışmaların önünü açacak entelektüel bir birikim oluşturmayı hedeflemekteyiz.


IRAK’TA SON DURUM VE TÜRKMENLER” KONULU PANEL İCRA EDİLDİ

“BUGÜNKÜ  ANAYASASI İLE IRAK’A BARIŞ VE HUZUR GELMESİ MÜMKÜN DEĞİL!”

            Beykent Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi (BÜSAM) tarafından düzenlenen “Irak’ta Son Durum ve Türkmenler” konulu panel 05 Ocak 2010 günü 14.00-16.00 saatleri arasında Taksim Yerleşkesi Adem Çelik Amfisi’nde gerçekleştirildi. BÜSAM Müdürü Yrd.Doç.Dr. Sait YILMAZ tarafından idare edilen panele konuşmacı olarak Beykent Üniversitesi Danışmanı ve 25. Genelkurmay Başkanımız E.Org.Yaşar BÜYÜKANIT, Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Suphi SAATÇİ ve Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. M. Abdulhaluk ÇAY katıldı. Mütevelli Heyeti Başkanımız Sayın Adem Çelik ve Rektör Yardımcımız Prof.Dr. Selahattin SARI’nın da izlediği panel öğrenciler ve misafirler tarafından yoğun ilgi gördü.


2. Siyaset ve Devlet Yönetimi" Sertifika Programı İcra Edildi

Beykent Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi (BÜSAM) tarafından düzenlenen 4 hafta süreli SİYASET VE DEVLET YÖNETİMİ programı 16 Ekim - 06 Kasım 2010 tarihlerinde Taksim Yerleşkesi Adem Çelik Amfisi’nde icra edildi. Dört haftalık program boyunca 16 devlet adamı ve akademisyen kendi alanlarındaki bilgi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. Basın tarafından da büyük ilgi gören sertifika programına üniversite rektörümüz Prof.Dr.Mehmet Emin KARAHAN da sürekli katıldı. Program sonunda sertifika programına katılan 54 öğrenciye sertifikaları verildi. BÜSAM tarafından geleneksel hale getirilen SİYASET VE DEVLET YÖNETİMİ sertifika programı 2011 yılında tekrarlanacak ve gerekli duyurular gene bu sayfalardan yapılacaktır. Resimler için tıklayınız.


“SİYASET VE DEVLET YÖNETİMİ” SERTİFİKA PROGRAMI

Başta ABD ve İngiltere olmak üzere pek çok Batılı ülkede siyaset, politikacı ve devlet yönetimi arasındaki ilişkiler akademik bir çalışma alanı olarak Yüksek Lisans ve Doktora programlarına konulmakta ve bu alanlarda tüm kamuoyunun bilgi ve anlayışlarının geliştirmesine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu tür çalışmalardan en çok yararlanan ise değişik görüş ve çalışmaların ortaya çıkması ile gene ilgili devlet kurumları olmaktadır. Bu nedenle, Beykent Üniversitesi olarak devlet yönetiminin çeşitli konularını bir sertifika programı dahilinde toplayarak doğru bilgilendirme ve akademik çalışmaların önünü açacak entelektüel bir birikim oluşturmayı hedeflemekteyiz.

STRATEJİK ARAŞTIRMA MERKEZLERİ ANKARA’DA BULUŞTU!
Türkiye’de kurulu bulunan Stratejik Araştırmalar Merkezlerinin (SAM) üçüncü forumu Ankara’da Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi - TÜRKSAM’ın ev sahipliğinde 3 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Türkiye’de mevcut Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırma Merkezleri’nin (SAM) ve güvenlik çalışmaları alanındaki muadili merkezlerin birbirlerini tanıyarak, müşterek sorunları ortaya koyarak, çözüm üretmelerine yönelik önceki iki toplantı 2007-2008 döneminde yapılmıştır. İlk toplantı Beykent Üniversitesi Stratejik Araştırma Merkezi (BÜSAM) tarafından İstanbul’da düzenlenmişti.

 


"TÜRKİYE’NİN TOPLUM VE ETNİK YAPISI" BEYKENT ÜNİVERSİTESİ’NDE TARTIŞILDI

PROF.YUSUF HALAÇOĞLU: TÜRKLERDEN "TEKRAR BÜYÜK DEVLET KURARIZ’ DİYE KORKUYORLAR!

"Türkiye’nin Toplum ve Etnik Yapısı" konulu konferans Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Yusuf HALAÇOĞLU tarafından 27 Nisan 2010 Salı Günü 14.00-16.00 saatleri arasında Beykent Üniversitesi Taksim Yerleşkesi Adem ÇELİK Konferans Salonunda verildi. Konferansa akademik personel yanında öğrenciler ve medya da yoğun ilgi gösterdi. 60 dakika süre konferansı müteakip pek çok öğrenci özellikle Ermeni iddiaları üzerine sorular sordu.


3’ÜNCÜ STRATEJİ VE GÜVENLİK ÇALIŞMALARI SEMPOZYUMU SONA ERDİ

"TÜRKİYE, NÜKLEER ENERJİYE GEÇMEKTE DAHA FAZLA GEÇ KALMAMALIDIR!"

Beykent Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi (BÜSAM) tarafından her yıl düzenlenmekte olan Uluslararası Strateji ve Güvenlik Çalışmaları Sempozyumu’nun üçüncüsü bu yıl "Enerji Güvenliği" konusunda yapıldı. 15-16 Nisan 2010 tarihlerinde Beykent Üniversitesi Taksim Yerleşkesi’nde icra edilen ve Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Adem Çelik ile Mütevelli Heyeti Üyesi Erkan Çelik’in de katıldığı sempozyumun açılış konuşmasını yapan Rektör Prof.Dr.Ahmet YÜKSEL; enerji güvenliğinin tıpkı açlık ve çevre sorunları gibi insanlığın acil çözüm bekleyen konularından biri olduğu üzerinde durdu.


ANALİZ