Aşçılık

Beykent Üniversitesi Hazır Yemek ve Aşçılık Programının amacı üstün bilgi ve becerilerle donatılmış, uluslararası alanda rekabet edebilecek genç yönetici şefler yetiştirmek, zengin Türk mutfak kültürünün akademik bir ortamda korunmasını sağlamak ve bu kültürü uluslararası alanda tanıtmaktır. İki yıllık  program süresince adaylara en temelden en ileri seviyeye kadar yemek sanatının tüm inceliklerini  öğretmenin yanı sıra yiyecek- içecek işletmeciliğinin temel bilgilerinin verilmesi de amaçlanmaktadır. Ücretli olan programda Eğitim dili Türkçe olup, Beylikdüzü Kampüsü,nde gündüz eğitim verilmektedir.

 İsteğe bağlı olarak  öğrencilerimiz İngilizce Hazırlık eğitimi alabilirler.
Yiyecek-içecek yönetimi ve yemek pişirme teknikleri teorik ve uygulamalı dersler olarak hazırlanmıştır.  Klasik yemek pişirme teknikleri, Türk, Osmanlı, Akdeniz, Avrupa, Uzakdoğu, Latin Amerika mutfaklarından örneklerle öğrencilerimizin uluslararası alanda da çalışabilecek düzeye getirilmesi amaçlanmaktadır. Yine gerek ulusal gerekse uluslararası arenada meslektaşları  ile bilgi ve becerilerini paylaşabilecek düzeyde  ve  tabi ki araştırmalarını sürdürebilecek düzeyde İngilizce konuşma ve yazma becerilerinin geliştirilmesi de öncelikli amaçlarımızdandır. Yeme-içmenin vazgeçilemez bir ihtiyaç, sağlıklı yaşam açısından bir yaşam kültürü ve  bir sanat olduğuna inandığımız için programımızda Beslenme, Besin Güvenliği ve Hijyen, Toplam Kalite Yönetimi, Gıda Kontrol Mevzuatı gibi derslerimizin yanı sıra gelecekte kendi işlerini kurmayı planlayan öğrencilerimiz için de Genel İşletme, Girişimcilik ve Küçük İşletme Yönetimi, Catering gibi alanlarda da eğitim verilmektedir. Bunun yanında mesleğinde başarıyı yakalamış ve çeşitli alanlarda profesyonelleşmiş kişilerden de özel çalışmalar ve seminerlerle destek alınmaktadır.

Bölümde öğrencilerin bilgi, beceri ve yaratıcıklarını geliştirebilecekleri üst düzey teknoloji ile düzenlenmiş profesyonel bir mutfak öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Mutfak uygulama dersleri aşçı üniforması ve araç gereçleri ( beyaz aşçı ceketi, boyun fuları, aşçı kepi ve torşon) ile gerçekleştirilmektedir.
2005-2006 eğitim- öğretim döneminde 17 öğrenciyle eğitime başlayan bölümümüz, 2006-2007 öğretim döneminde 54 öğrenciye ulaşarak başarılı bir yükselme grafiği yakalamıştır.

Bölümümüzü seçen öğrencilerimizin mezun olabilmeleri için 30 iş günü staj yapmaları gerekmektedir. Staj imkanı sağlama konusunda da üniversitemiz öğrencilerimize her türlü desteği ve olanağı sağlamaktadır.
Son olarak, yetiştirdiğimiz öğrencilerimizle gurur duyduğumuzu ve tüm eğitim kadromuzla her zaman onların yanında yer aldığımızı söylemek isteriz.
Programın eğitim dili Türkçe olup, hazırlık eğitimi isteğe bağlıdır. 

Öğr. Gör. Esat ÖZATA
Aşçılık Program Başkanı