Tekstil Teknolojisi (Normal ve İkinci Öğretim)


İnsanların Beslenme, Barınma ve Örtünme şeklindeki 3 temel ihtiyacından birini sağlayan tekstil sanayii, insanlık var oldukça var olacaktır.Tekstil sektörü, elyafdan bitmiş ürüne kadar tüm üretim sürecini kapsadığından, Tekstil programından mezun olan öğrencilerin tekstil sektörünün her hangi bir dalında (elyaf, iplik, dokuma, örme, terbiye ve apre, konfeksiyon ) istihdam edilme  şansı ya da Tekstil eğitimi veren dört yıllık bir yüksek öğrenim kurumuna DGS sınavı ile geçiş imkanları vardır. Ancak bu kadar  geniş alanı olan bir sektörün her alanında başarılı olmak mümkün olmayacağından yüksekokulumuzda tekstilin bir alt dalı olan ayrıca ülkemizin  gerek ihracatı gerekse istihdama katkısında önemli bir yeri olan konfeksiyon eğitimi, tekstil-konfeksiyon sektöründe meydana gelen bilimsel ve teknolojik gelişmelerin dört yarıyıllık ders programımıza yansıtılması ile verilmektedir.

Öğrencilerimize Tekstil-Konfeksiyon sektöründe üretim planlama, model tasarımı kolleksiyon ve numune hazırlama aşamasından üretim sonuna kadar mamulun her safhasında, üretime yönelik, nitelikli  ara elamanları yetiştirmek üzere eğitim verilmektedir. Derslerimizde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Bilgisayar gibi genel eğitim derslerinin yanı sıra ağırlıklı Yabancı Dil (İngilizce) eğitimi, tekstilin hammadesi elyafı tanıyacağı Tekstil Maddeleri, elyafı eğirerek iplik üretimini göreceği Genel İplik Teknolojisi, iplikten kumaş oluşumunu öğreneceği Genel Dokuma ve Örme Teknolojisi, kumaşı konfeksiyoncunun kullanabileceği hale getirmek için temizleme, boyama ve teknik özellikler (buruşmama gibi) kazandırmayı öğreneceği Genel Terbiye Teknolojisi,  Hazır Giyimcinin ana malzemesi kumaşın özelliklerini kavrayacağı Fiziksel Tekstil Muayeneleri gibi temel tekstil dersleri teorik olarak anlatılmaktadır.
Konfeksiyon sektörü, dinamik bir sektördür. Sürekli değişen moda nedeniyle, ürünler, üretim süreçleri ve kullanılan teknoloji değişir. Yüksekokulumuzda yetişen tekniker adayları gelişen teknolojiye ve sektöre uyumlu bir eğitimden geçerek çalışma hayatına atılırlar.
Programın eğitim dili Türkçe olup, hazırlık eğitimi isteğe bağlıdır.  

Öğr.Gör Müzeyyen YÜCEL
Tekstil Program Sorumlusu