Turizm ve Seyahat Hizmetleri

Ülkemizin temel sektörlerden biri haline gelmiş olan turizm sektörünün iyi yetiştilmiş, işinde uzman, nitelikli insan gücünün karşılanmasına yönelik iki yıllık önlisans eğitim öğretim olarak hizmeti vermekte olan Turizm ve Seyhat İşletmeciliği Programı’nda; işini İngilizce ve bilgisayar ortamında yapabilen, sektörde kullanılan bilgi işlem sistemlerini etkin bir şekilde kullanabilen, okulda edindiği mesleki bilgi ve beceri dışında sekörde ayrıca ikinci bir eğitime alınmaya ihtiyacı duyulmayan, mesleklerini yaşam biçimleri olarak benimsemiş gençlerin yetiştirilmesi hedeflenmektedir.


Turizm ve Seyahat İşletmeciliği Programı’nında, öğrencilere; seyahat işletmesinin planladığı ulaşım, konaklama, gezi, alışveriş, spor ve eğlence hizmetlerinin gerçekleşmesi; yurt içi ve yurt dışı turlar organize edilmesi; tur programlarının yönetilmesi; rezervasyon ve biletleme işlemlerinin yapılması; müşterilerin gezi plan ve programlar hakkında (yol, konaklama, mola noktaları vb.) bilgilendirilmesi,, beğeni ve şikayetlerin dinlenmesi ve havaalanı, gümrük, vize ve benzeri işlemlerin yapılmasına yardımcı olunması konularında yetkinlik ve beceri kazandırmaya yönelik eğitim-öğretim programı uygulanmaktadır.

Turizm ve Seyhat İşletmeciliği Programı’na, meslek liselerinin ağırlama ve gıda teknolojisi, aşçılık, besin teknolojisi-kurum beslenmesi, besin teknolojisi-pastacılık, beslenme ve ev yönetimi, kat hizmetleri, kurum beslenmesi, mutfak, otelcilik ve turizm, pastacılık, resepsiyon, servis hizmetleri, turizm, deniz turizmi, seyahat acentalığı, animatörlük, host ve hosteslik, tur operatörlüğü, otel işletmeciliği, otelcilik ve turizm bölümlerini bitirenler sınavsız geçiş hakkından faydalanarak, diğer lise mezunları  ise üniversite sınavında almış oldukları ÖSS EA-1 puanına göre yerleştirilir.

Turizm ve Seyhat İşletmeciliği Programı mezunları, Dikey Geçiş Sınavıyla (DGS) üniversitelerin işletme, lojistik yönetimi, seyahat işletmjeciliği, seyahat işletmeciliği ve turizm rehberliği öğretmenliği, vb. bölümlerine geçerek dört yıllık lisans eğitimine devam edebilir.

Turizm ve Seyahat İşletmeciliği Programı mezunları, turizm ve seyahat işletmelerinde, tur operatörü şirketlerinde acenta yolcu satış (ticketing) işlemlerinde, ayrıca reklamcılık-tanıtım, fuarcılık gibi alanlarda pazarlama planlaması, satış ve pazarlama denetimi, sipariş alma, mağaza içi satış vb. alanlarda istihdam edilmektedir.

Turizm ve Seyahat İşletmeciliği Programı’nın öğretim dili Türkçe’dir. Öğrenciler, isteğe bağlı olarak bir yıl süreli İngilizce hazırlık sınıfına devam edebilir.
Programın eğitim dili Türkçe olup, hazırlık eğitimi isteğe bağlıdır. 

Yard. Doç. Dr. Atilla HAZAR
Turizm ve Seyahat İşletmeciliği Program Sorumlusu