BEYKENT ÜNİVERSİTESİ İÇ MİMARLIK BÖLÜMÜNE HOŞ GELDİNİZ


İç Mimarlık Programının temel amacı; yaratıcı ve yaşanabilir iç mekânları, mimari oryantasyon temelinde tasarlamaya, planlamaya ve detaylandırmaya yönelik gerekli bilgi ve becerilerle donatılmış, çağdaş iç mimarlar yetiştirmektir. Program, iç mimarlık ağırlıklı stüdyo/proje çalışmaları ile bütünleşen; ilgili sanat, mimarlık, yapım teknolojisi ve çevre kontrolü disiplinlerinden seçilmiş derslerle düzenlenmiştir. Bu dersler, alanında uzman akademik kadro tarafından bölüme ait stüdyolarda ve dersliklerde yürütülmektedir.

Eğitimin ilk iki yılında iç mimarlık tasarımının yanı sıra, mimarlık temel kavramları ve bilgisi, tasarım prensipleri, sanat ve tasarım tarihi ve teknoloji dersleri, teknik ve sanatsal el becerisi, bilgisayar ile anlatım-iletim tekniklerini kazandırmaya yönelik dersler verilmekte, stüdyo çalışmaları yapılmaktadır.

 Programın 3. ve 4. yıllarında, iç mimarlık tasarımı, iç mimarlık tarih ve teknolojisi bağlamında iç mekân, çeşitli boyutlarıyla ele alınmakta, özgün ve işlevsel biçimler yaratılmakta ve iç mekân bileşenleri düzeyinde ayrıntılı çalışmalar yapılmaktadır. Çalışmalar, yeni yapıların yanı sıra, var olan, halen kullanılan yapıların iç mekânlarının yeniden biçimlendirilmesini de içermektedir. Bu programda, aydınlatma ve akustik gibi teknik konularla, mobilya tasarımı ve aksesuar seçimi gibi sanatsal konuların bütünlüğünün sağlandığı stüdyo çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Tasarım dersleri bilgisayar destekli sürdürülmektedir.

İç Mimarlık Bölümü, mezunlarını, uluslararası bir yabancı dil ve dünya görüşü kazandırarak onları yurtiçi ve yurtdışı ortamlarda başarılı çalışmalar yapabilecek nitelikte hazırlamaktır.

Bölüme; Beykent Üniversitesi Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alınmaktadır. Eğitim dili Türkçedir.​

 

 
Yrd.Doç.Dr.Bilge YILDIRIM GÖNÜL
İç Mimarlık Bölümü Bölüm Başkanı